Skip to main content

Valedictorians

Towards the end of each year all of the College residents attend a formal dinner in the College Dining Room to celebrate the imminent graduation of the College's long-term residents.  We also recognise their contribution to the College Community during their years in residence and we farewell them in an official capacity.  The following students have been recognised as Valedictorians:


2020

Jarrod Bell Bachelor of Psychological Science
Siobhan Bennett Bachelor of Science - Marine Biology
Aishwarya Chandrasekara Bachelor of Biomedical Science
Erin Hunt Bachelor of Science - Zoology & Ecology
Jennifer Scott Bachelor of Veterinary Science
Niamh Woods Bachelor of Veterinary Science

2019

Lorraine Edo Bachelor of Engineering (Honours) - Chemical
Dua Khan Graduate Diploma of Phychology
Lauren Krause Bachelor of Education (Primary)
Ramona Lorenz Bachelor of Business
Tony Li Bachelor of Engineering (Honours) - Chemical
John Mulherin Bachelor of Physiotherapy
Luke McCarthy Bachelor of Engineering (Honours) - Electrical & Electronic/Bachelor of Science - Physics
Campbell Reid Bachelor of Engineering (Honours) - Civil
Brooke Stevenson Bachelor of Education (Primary)
Alexander Schmitt Bachelor of Environmental Practice
Daniel Vecchio-Ruggeri Bachelor of Geology

2018

Daniel Agius Bachelor of Civil engineering (Honours)
Renee Humphries Bachelor of Nursing Science
Odylia Kartadinata Bachelor of Pharmacy
Kane Langdon Bachelor of medical Science (Honours)
Jan Lukac Bachelor of Chemical Engineering (Honours)
Renee Marchant Bachelor of Physiotherapy
Aran Sandrasegaran Bachelor of Medicine & Bachelor of Surgery
Clair Sciacca Bachelor of Speech Pathology

2017

Jack Agnew  Bachelor of Geology
Mathew Bakss Bachelor of Mechanical Engineering (Honours)
Joe Carroll Bachelor of Business (Accounting)
Madeline Fordyce Bachelor of Chemical Engineering
Roshnie Kumarage Bachelor of Pharmacy
Alice McCarthy  Bachelor of Education (Secondary) / Bachelor of Science
Emily McKavanagh Bachelor of Education (Early Childhood Education)


2016

Andrea Busiko Bachelor of Business (Double major in Marketing and Communication Design)
Jaydon Busiko Bachelor of Engineering (Mechanical)
Mikaela Callinan Bachelor of Sport and Exercise Science
Allicia Cann  Bachelor of Occupational Therapy
Katherine D'Urso Bachelor of Nursing (Specialising in Rural and Remote Health)
Emma Hayes Bachelor of Nursing (General Major)
Lyndel McGinty Bachelor of Pharmacy
Tia Moffat  Bachelor of Physiotherapy
Lukas Orda Bachelor of Veterinary Science
Savannah Price Bachelor of Pharmacy
Liam Shannon Bachelor of Engineering / Bachelor of Science
Renee Spena Bachelor of Arts (Anthropolgy)
Novita Tjandramulia Bachelor of Pharmacy
Jessica Whybird  Bachelor of Science Advanced (Zoology)

2015

Kayla Bakss Bachelor of Business
Addrienne Barnes Bachelor of Medicine/Bachelor of Surgery
Kelly Brebner Bachelor of Multimedia Journalism
Louise Brennan Bachelor of Pharmacy
Tamyka Gallagher Bachelor of Laws
Emmanuel Kwaw Bachelor of Medicine/Bachelor of Surgery
Daniel Robinson Bachelor of Engineering (Civil)
Andres Rojas Rios Bachelor of Science
Alannah Woodhouse Bachelor of Medical Laboratory Science


2014

Dominic Barra Bachelor of Engineering (Mechanical)
Sarah Brebner Bachelor of Business (majoring in Human Resource Management)
Emma Davis Bachelor of Nursing Science (majoring in Rural and Remote Health)
Jessica Dowling Bachelor of Physiotherapy
Sarah Elsley Bachelor of New Media Arts (majoring in Photomedia)
Natasha Halliday Bachelor of Pharmacy
Belindi Henning Bachelor of Occupational Therapy with Honours
Melanie Hills Bachelor of Veterinary Science
Seungyeon Hu (Olivia) Bachelor of Business (majoring in Accounting and Financial Management)
Jenna Johnstone Bachelor of Multimedia Journalism
Elyshia Keating Bachelor of Social Work
Karinne Law Bachelor of Science (Advanced) (majoring in  Genetics and Genomics)
Jorgia Martin Bachelor of Pharmacy
Jasmine Mathot-Soudakoff Bachelor of Science (majoring in Biochemistry and Zoology
Audrey McInnes Bachelor of Medical Laboratory Science
Gemma Potter Bachelor of Pharmacy
Aradhana Prasad Bachelor of Pharmacy
Guy Scotney Bachelor of Marine Biology and Environmental Science
Lidia Tagliabue Graduate Diploma of Psychology (Thesis in Social Pyschology)
Nicole Thomas Bachelor of Business (majoring in International Business and Marketing)
Alice White Bachelor of Science (Marine Biology)
Madeleine White Bachelor of Occupational Therapy
Nathaniel Wicks Bachelor of Nursing Science
Sophie Wilson Bachelor of Arts (English) / Bachelor of Science (Chemistry)
Nadia Young Bachelor of Veterinary Science